- Patron szkoły
- Historia szkoły
- Dyrektor
- Sekretariat
- Godziny dostępności nauczycieli
- Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2024/2025
- Nauczyciele i pracownicy
- Pedagog i psycholog
- Samorząd Uczniowski
- Rada Rodziców
- Ochrona danych osobowych
- Sukcesy
- Program Laboratoria Przyszłości
- Ekopracownia
- Program Aktywna tablica
- Projekty unijne
- Programy ekologiczne
- Innowacje
- Podcast Uczniowie czytają
Historia Szkoły Podstawowej w Starym Zakrzewie
POWSTANIE SZKOŁY
Szkoła Podstawowa w Starym Zakrzewie znajduje się w gminie Zambrów, w województwie podlaskim. Placówka powstała
w 1912 roku. Początkowo była to szkoła 4 – oddziałowa. W 1919 roku utworzono klasę V, w 1945 klasę VI. W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła była nieczynna.
LATA POWOJENNE
Ważny dla funkcjonowania placówki był rok 1951. Utworzono wówczas klasę VII. W drewnianym budynku mieściły się 3 sale lekcyjne. Dla potrzeb szkoły zostało wynajęte pomieszczenie w domu prywatnym.W listopadzie 1958 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Starym Zakrzewie, który podjął starania o przydział budynku stanowiącego nieruchomość wojskową, przeznaczonego do rozbiórki z możliwością wykorzystania materiału na budowę szkoły. 14 września 1959 roku Społeczny Komitet Budowy Szkoły otrzymał pozytywną odpowiedź w powyższej sprawie od Ministra Obrony Narodowej w Warszawie. Dnia 11 października 1959 roku zwieziono na plac szkolny pierwsze cegły do budowy nowej szkoły.
Istotnym momentem w życiu szkoły był 5 kwietnia 1960 roku. Tego dnia zabłysło po raz pierwszy światło elektryczne, a koszt elektryfikacji pokryła Gromadzka Rada Narodowa w Zambrowie.
W roku 1961/62 zostało wynajęte kolejne pomieszczenie na potrzeby szkoły, ponieważ w budynku szkolnym jedna sala lekcyjna została zaadoptowana na kancelarię i pokoik dla nauczycieli. W szkole uczyło się około 100 uczniów w 2 salach
w budynku szkolnym i w 3 pomieszczeniach prywatnych. Dnia 6 sierpnia 1962 roku Gazeta Białostocka podała dobrą wiadomość: Wojewódzki Komitet Społecznego Funduszu Budowy Szkół zdecydował rozpocząć na terenie powiatu zambrowskiego budowę kilku szkół 1000 – lecia. Powiatowy Komitet Społecznego Funduszu Budowy Szkoły w Zambrowie ustalił miejscowości, w których powstaną nowe szkoły. Wśród nich znalazło się Stare Zakrzewo.PLACÓWKA OŚMIOKLASOWA
Rok szkolny 1962/63 przyniósł zmiany, placówka zaczęła realizować program 8 – klasowej szkoły podstawowej, którym zostały objęte klasy I – III i częściowo klasa IV. Miłym przeżyciem dla uczniów, nauczycieli i rodziców był 6 września 1963 roku, kiedy to ustawiono w jednej z klas telewizor „Karol”. Od tego dnia przez kilka lat gromadził on na wspólnym oglądaniu starszych i młodszych mieszkańców wsi.BUDOWA SZKOŁY
Kilkuletnie starania i oczekiwania mieszkańców spełniły się. 16 września 1964 roku robotnicy przystąpili do prac przy budowie nowej szkoły. Całością wykonywanych robót kierowało Łomżyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane.
W ciągu kilku miesięcy urosła nowa szkoła. Do budowy fundamentu mieszkańcy wsi wykorzystali część cegły pochodzącej
z rozbiórki budynku w Czerwonym Borze. W nowej szkole zaplanowano 4 izby lekcyjne, salę gimnastyczną, świetlicę, kuchnię, kancelarię, pokój nauczycielski, bibliotekę, czytelnię i mieszkania dla nauczycieli.
NOWA SZKOŁA ODDANA DO UŻYTKU
Uroczyste oddanie nowej szkoły do użytku połączone zostało z powiatową inauguracją roku szkolnego – 2 września 1965 roku. Placówka otrzymała niezbędne pomoce naukowe. Plac wokół szkoły został ogrodzony, dojścia do budynku wyłożono płytkami chodnikowymi.W kolejnych latach do szkoły uczęszczało około 100 uczniów. Poza nauką odbywały się uroczystości i akademie zgodnie z kalendarzem imprez. Funkcjonowała spółdzielnia uczniowska, amatorski ruch artystyczny, SKO, TPD. W grudniu 1966 roku do szkoły został podłączony telefon. W okresie wakacji zorganizowano dzieciniec. W roku szkolnym 1977/78 po raz pierwszy przyszły dzieci sześcioletnie do oddziału przedszkolnego. 1 września 1982 roku została utworzona filia w miejscowości Zagroby Zakrzewo. Najmłodsze dzieci tj. sześciolatki i uczniowie klas I – IV z Tabędza i Zagrób Zakrzewa przeszli do placówki filialnej. W szkole w Starym Zakrzewie poprawiły się warunki nauki i pracy: zlikwidowano ogrzewanie piecowe, założono centralne ogrzewanie, urządzono toalety, wymieniono okna, przeprowadzono bieżące prace remontowe.
ZMIANA OBWODU SZKOLNEGO
Od 1 września 2000 roku zmianie uległ obwód szkoły. Naukę w Starym Zakrzewie podjęli uczniowie ze Zbrzeźnicy, Zagrób Zakrzewa i Tabędza. W kolejnym roku doszli wychowankowie z Bacz Mokrych i Czerwonego Boru. Od 1 września 2007 roku dołączyli uczniowie z miejscowości Krajewo Łętowo.POPRAWA WARUNKÓW NAUKI I PRACY
Bardzo ważnym momentem w życiu szkoły był rok 2005. Jesienią przy szkole rozpoczęto budowę nowej sali gimnastycznej. Po niespełna roku sala została oddana do użytku.
Poza areną główną zostały zaplanowane trybuny z miejscami siedzącymi, szatnie, natryski, magazynki, pokój dla nauczycieli wychowania fizycznego. Przy okazji budowy sali dotychczasowy budynek szkoły został docieplony, położono nową, barwną elewację, wymieniono ogrodzenie, zmodernizowano kotłownię. Ponadto utworzono boisko do gry, bieżnię, skocznię. Uroczystość otwarcia odbyła się w 27 października 2006 roku. Powyższą inwestycję w całości sfinansował samorząd Gminy Zambrów.
Budynek szkoły w połączeniu z nową salą gimnastyczną wygląda nowocześnie, kontrastuje z bordową, przeszkloną salą gimnastyczną. Przy sali powstały parkingi.
W czerwcu 2007 roku placówka otrzymała pracownię komputerową z dostępem do internetu w ramach projektu „Pracownie komputerowe dla szkół – edycja 2006”. Od nowego roku szkolnego uczniowie rozpoczęli zajęcia informatyki w nowoczesnej sali.
Od września 2008 roku szkoła stała się siedzibą Gminnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, otrzymała pracownię wychowania komunikacyjnego przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łomży. W szkole znalazły się: rowery, motorower, znaki drogowe, sprzęt multimedialny, plansze dydaktyczne, płyty, kasety itp. Wszystko to jest wykorzystywane podczas zajęć wychowania komunikacyjnego.W ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzony został remont szatni, korytarzy, klatki schodowej. Odnowione zostały sale lekcyjne.
POWSTANIE PLACU ZABAW W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU „RADOSNA SZKOŁA”
W roku szkolnym 2010/2011 w ramach Rządowego programu „Radosna szkoła” przy szkole utworzono plac zabaw o powierzchni około 240 m 2. Teren został pokryty bezpieczną nawierzchnią amortyzującą upadek, na której zainstalowano sprzęt rekreacyjny pozwalający na prowadzenie różnych form zajęć ruchowych z uczniami kl. I – III. Dzieci mogą rozwijać sprawność ruchową oraz atrakcyjnie spędzać czas w bezpiecznych warunkach. Koszt inwestycji w 50 % pokryła Gmina Zambrów, drugą połowę sfinansowano z budżetu państwa.
WYBORY PATRONA SZKOŁY
W roku szkolnym 2011/2012 Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski wspólnie podjęli decyjzę o nadaniu imienia szkole. W XII 2011 roku odbyły się wybory patrona szkoły. Decyzją środowiska szkolnego: uczniów, nauczycieli i rodziców wyłoniono patrona placówki, którym została Maria Konopnicka.
UFUNDOWANIE PRZEZ RODZICÓW SZTANDARU SZKOŁY
JUBILEUSZ 100 - LECIA SZKOŁY
Uroczystość nadania imienia i sztandaru połączona z obchodami Jubileuszu 100 - lecia placówki odbyła się 23 maja 2012 roku w 170 rocznicę urodzin patronki Marii Konopnickiej.
W uroczystości udział wzięli dostojni goście: poseł na Sejm RP Pan Lech Antoni Kołakowski, Podlaski Kurator Oświaty Pan Jerzy Kiszkiel, Dyrektor Podlaskiego Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Stefan Krajewski, Ksiądz Prałat Jerzy Samsel, Ksiądz Proboszcz Jarosław Olszewski, Ksiądz Kanonik Jan Paweł Płoński, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Pani Danuta Radwańska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Pan Dariusz Godlewski, Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej Pani Bogumiła Roszczyk Parzych, Prezes Zarządu Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Łomży Pani Henryka Janina Mioduszewska, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Pani Zenona Zalewska, władze samorządowe gminy, powiatu i miasta, kierownicy i dyrektorzy naszej szkoły poprzednich kadencji, poczty sztandarowe i dyrektorzy szkół gminnych, miejskich i powiatowych, Dyrektor Zespołu Szkół w Starym Folwarku Pani Bożena Omiljanowicz wraz z pocztem sztandarowym oraz rodzice uczniów z obwodu szkoły, absolwenci, mieszkańcy Starego Zakrzewa, sponsorzy i przyjaciele oraz pracownicy i uczniowie.
ŚWIĘTO SZKOŁY 2013
Dnia 23 V 2013 r. placówka obchodziła Święto Szkoły. W rocznicę nadania imienia i sztandaru na uroczystość zostali zaproszeni goście: Wójt Gminy Zambrów – Pan Kazimierz Dmochowski, Ksiądz Dziekan dr Jerzy Samsel, Przewodniczący Komisji Oświatowej i Spraw Społecznych -
Pan Sławomir Michałowski, Dyrektorzy Szkół Gminy Zambrów wraz z przedstawicielami Samorządów Uczniowskich, Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Osowcu oraz Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły z liderami rad klasowych.
W tym dniu została odsłonięta i poświęcona gablota tematycznie związana z patronem szkoły.INWESTYCJE SZKOŁY W LATACH 2012-2016
W 2013 r. odbył się remont gabinetu dyrektora szkoły i pokoju nauczycielskiego.
W 2014 r. wyremontowano salę komputerową, pomieszczenia biblioteczne, kącik historyczny, salę lekcyjną oraz toalety.
W okresie od września 2012 r. do czerwca 2014 r. przy szkole funkcjonował Punkt Przedszkolny, do którego uczęszczały dzieci w wieku 3 - 5 lat. Punkt Przedszkolny zorganizowano w ramach projektu „Przedszkole naszych marzeń" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Sala zajęć została wyposażona w nowe meble, sprzęt, gry, pomoce edukacyjne i zabawki dostosowane do wieku dzieci. Każdego dnia odbywały się zajęcia edukacyjne oraz zajęcia dodatkowe: logopedyczne, rytmiczne i języka angielskiego.
W marcu 2014 roku w ramach Projektu „Przedszkola czas rozwijać" zmodernizowano oddział przedszkolny. Zakres wsparcia udzielonego w ramach projektu obejmował: zakup mebli, pomocy dydaktycznych, artykułów papierniczych, sprzętu ICT wraz z oprogramowaniem, sprzętu multimedialnego, tablicy interaktywnej, kserokopiarek, zabawek, wyposażenia wypoczynkowego. Pieniądze na ten cel szkoła pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.W 2015 roku zaadaptowano i wyremontowano pomieszczenia szkoły na salę przedszkolną oraz sale lekcyjne. W latach 2015 – 2016 został przeprowadzony remont wejść do budynku szkoły.
W 2016 roku została urządzona nowoczesna 24 stanowiskowa pracownia językowa.
ROZBUDOWA SZKOŁY W LATACH 2018 - 2019
W listopadzie 2019 r. zakończyła się rozbudowa szkoły, która prowadzona była przez Gminę Zambrów. W efekcie tej inwestycji powstały 4 nowe sale (2 na parterze i 2 na piętrze), które zostały przeznaczone na sale przedmiotowe. Przy każdej sali znajduje się zaplecze na pomoce. W nowej części powstały toalety oraz zamotowano windę, która umożliwi osobom niepełnosprawnym dostęp do pomieszczeń na piętrze budynku.
OTWARCIE EKOPRACOWNI 2024
29 lutego 2024 r. otwarto Ekopracownię – zielone serce szkoły, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii wśród uczniów naszej szkoły, a także dzieci i młodzieży z terenu gminy Zambrów. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki pozyskanym środkom finansowym zostało zakupione min.: nowoczesne wyposażenie - zestaw szafek szkolnych, stoliki mobilne, krzesła, biurko i krzesło dla nauczyciela, monitor interaktywny z oprogramowaniem edukacyjnym, wizualizer, mikroskop, stacja pogody, zestawy modeli dotyczące energii odnawialnej, zestawy modeli do eksperymentów, mapa i plansze ścienne dotyczące OZE i zanieczyszczeń. Wyposażenie ekopracowni pozwoli na prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu ekologii, warsztatów, wykładów i webinariów.
Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Starym Zakrzewie:
- Pani Maria Koc (Dobkowska) - rok szkolny 1958/59
- Pan Marian Dobkowski - 1956/60 – 1934/64
- Pan Zdzisław Pęski- 1964/65 - 30IX1967
- Pani Alicja Leśniewska (Śledziewska) – 30IX1967 – 31VIII 1973
- Pani Bronisława Godlewska 1973/1974 – 1977/1978
- Pani Barbara Mioduszewska - 1973/1972 – 1981/ 1982
- Pani Maria Modzelewska - 1982/1983
- Pani Zofia Mieczkowska – 1983/84 – 2006/2007
- Pani Dorota Daniłowska – 2007/2008 do 2019/2020
- Pani Edyta Marchelska - Groszfeld – od 2020/2021 do 7 maja 2024 r.
- Pani Magdalena Olender - od 8 maja 2024 r.